Zurab Jvaniya Kimdir ?

Zurab Jvaniya Biyografisi

Zurab Jvaniya Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Zurab Jvaniya : Zurab Jvaniya Gürcistan Eski Başbakanı
9 Aralık 1963 tarihinde Tiflis'te doğdu. Tiflis Devlet Üniversitesi Biyoloji Fakültesi'nden mezun oldu. 1989 yılında Yeşilciler Partisi'ni kurdu. Bir süre parti liderliğini yürüttü. 25 Ocak 1995 tarihinde Parlamento Başkanı seçildi. 20 Ocak 1999'da ikinci kez parlamento başkanlığına seçildi. 2001 yılında görevinden istifa etti. 6 Temmuz 2002'de Demokrat Parti'yi kurdu. 2003'te yapılan parlamento seçimlerine, Nino Burcanadze ile birleşerek Burcanadze-Demokratlar Bloku içinde girdi. 3 Kasım 2003'te yapılan seçimlerden sonra, Mihail Saakaşvili ile birlikte gül devrimi denilen değişimi gerçekleştirdi. Geçici hükümette, devlet bakanlığı görevini üstlendi. 17 Şubat 2004'te başbakanlık görevine getirildi. 3 Şubat 2005'te doğalgaz sobasından meydana gelen sızıntı sonucu vefat etti.
HABER
Gürcistan Başbakanı ölü bulundu
3 Ocak 2005- Jvaniya’nın gaz sızıntısından zehirlenerek öldüğü açıklandı.
Gürcistan İçişleri Bakanı, Başbakan Zurab Jvaniya’nın öldüğünü açıkladı. İçişleri Bakanı Vano Merabişvili, Rustavi-2 televizyonuna yaptığı açıklamada, Jvaniya’nın gaz sızıntısından zehirlendiğini söyledi.
Jvaniya’nın, olay sırasında bir arkadaşının evinde olduğunu belirten Merabişvili, Başbakan’ın telefonunu uzun süre açmaması üzerine korumasının camı kırarak evin içine girdiğini ve Jvaniya’nın cesedini bulduğunu kaydetti.
HABER
Jvaniya'nın ölümü bir tesadüf müdür?
Kavkaz Center
3 Şubat 2005
Gürcistan Başbakanı Zurab Jvaniya arkadaşının evinde Tiflis'te ölü bulundu. Gürcistan'ın Perşembe günü için ilk haber budur. Resmi kaynaklar bu ölümün doğal gaz zehirlenmesinden meydana geldiğini bildiriyorlar. Bu haberi olağan dışı basın toplantısında polis ve toplumla ilişkiler başkanı Vano Merabaşvili bildirdi.
Resmi versiyon böyledir. Jvaniya, Kvemo ili vali yardımcısı Raul Yusupov'un evinde bulunuyordu. Sözü geçen Raul’un da, aynı sebepten öldüğünü bildiriyor İçişleri Bakanı.
İşleri Bakanı, dairenin dışında bekleyen başbakanın korumalarının, başbakanın uzun süre boyunca telefon aramalarına cevap vermediği zaman endişelendiklerini ve 04:30'da başbakanın bulunduğu dairenin kapısını kırmaya karar verdiklerinde, bu haberi öğrendiklerini belirtti.
Daireye girmek pencereden daha kolaymış. Korumalar dairede iki ceset buldular. Mutfakta ilk olarak başbakanın arkadaşı ve daire sahibi Raul Yusupov'un cesedi bulundu. Jvaniya'nın cesedi ise yemekli masa başında idi. Herhalde Jvaniya arkadaşı ile satranç oynuyordu, böyle bildiriyor İçişleri Bakanı.
"Bu bir kazadır, ben de orada idim" -altını çizdi Merabaşvili.
Fakat, "Moskova Ekosu" radyosunun bildirdiği gibi, uzmanlar Zurab Jvaniya'nın öldüğü dairede gaz sızıntısı bulamadılar. İncelemeden sonra "Tbilgaz" uzmanları İçişleri bakanının versiyonunu yalanladılar ve gaz sızıntısının bulunmadığını kamuyouna duyurdular.
"Tbilgaz" başkanı David Morçiladze 'Her halde gaz bu bir gaz atık birikintisi olmuştur. Normal doğal gaz sızıntısı olmadı' dedi. Sözlerine göre bu gaz, "İki gün önce yerleştirilen İran gaz sobasından çıkan gaz olabilir ve bu zaman içerisinde daire havalandırılmadı".
RIA "Novosti" haber ajansı dairenin bulunduğu binaya girişlerin, polis tarafından kapatıldığını bildiriyor. Ancak bina sakinleri girebiliyor. Başbakanın cesedinin götürüldüğü cumhuriyet hastanesine gazeteciler alınmıyorlar.
Medya temsilcilerine hastane doktorunun söylediği gibi, bilir kişi heyeti incelemeyi tamamladıktan sonra basın açıklaması yapılacaktır.
"Cumhurbaşkanının gazetecilerle görüşmeme emri verdiğini söylediler bize" -diyor doktor.
Aynı zamanda Gürcistan parlamentosu çoğunluk temsilcisi Gori, terör eyleminin ve bu kazanın aynı zincir halkaları olduğunu söylüyor. Bu haberi de Gazeta.Ru ajansı verdi.
"Her şey bir biri ile uyuyor. Bu olayların kasıtlı olarak Gürcistan'da meydana getirildiğini sanıyorum. Bu trajik olaylar bazı güçler tarafından ciddi bir baskının olduğunu gösteriyor" -diyor millet vekili Aleksandr Şalamberidze gazetecilere, cumhuriyet hastanesi yakınlarında. Bu güçlerin de Rusya kaynaklı olduğunu, Şamberidze sözlerine ekledi.
Öğle sonrası Tiflis'te toplantı yapıldı ve Başbakan-ın görevlerini yerine getirmek için Baramidze seçildi.
Zurab Jvaniya zamanında, Eduard Şevardnadze'nin en yakın yandaşlarından idi ve daha sonra muhalefete geçti. 2004 yılının başında "Güller devriminden sonra" 42 yaşında başbakan oldu.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Zurab Jvaniya Özgeçmişi

Zurab Jvaniya Hayatı

Sizde Zurab Jvaniya ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Zurab Jvaniya biyografisi 96 defa okunmuştur. [4388]