Ahmet Vural Kimdir ?

Ahmet Vural Biyografisi

Ahmet Vural Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Ahmet Vural : Ahmet Vural yayıncı, yazar
1944 Uluborlu/Isparta’da doğdu. Hava Astsubay Teknik Okullar İdari Bölümü 1964 mezunudur. 1983 yılına kadar yurt içinde; “harekât”, “genel sekreterlik” gibi komutanlıkların idari/büro vazifesi yanında, 1979-1982 yılları arasında, Washington (ABD)’de “İdari Ataşe” olarak görev yapmıştır.

1983 ile 2012 arası, Türdav Yayın Grubu'nun yayınları (Cihan, ElitKültür, Karanfil, Gelincik markaları ile) Genel Müdür ve daha sonra bu görevle birlikte Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmüştür. Aylık SUR ve Yayın Dünyamız Dergilerinin, şirket adına sahipliği ve yönetimini üstlenmiştir. Devamlı sarı basın kartı sahibidir.

Türk yayıncılığına kalıcı çözümler üretmek gayesi ile 1991'de Basın Yayın Birliği Derneği kuruculuğunda bulunmuş ve 2001’e kadar başkanlığını yürütmüştür. Aynı maksatla, tüm yayıncıların; üretim, depo, satış konularını kolayca yönetebilmelerini sağlamaya yönelik ortak yer temini ve uygun inşaat yapmak amacıyla yapı kooperatifi kurmuş, ancak yer temin imkânı bulamadığından, dernek ve kooperatifi devretmiştir. TGVT kurucu üyesidir.

Türk yayıncılığı ile ilgili problemlerin tespiti ve çözümleri hakkında yayınlar yapmıştır. Özellikle bu konudaki görüşlerini; 1989 ile 2012 yılları arası yayınladığı; Türk yayıncılığının güncel envanteri anlamındaki periyodik Yayın Katalogları aracılığı ile duyurmaya çalışmıştır. Yurt dışı yayıncılığı ile ilgili olarak; ABD, İngiltere, Mısır, Çin ve Güney Kore gibi ülkelerin yayıncılık ve kütüphanelerinde incelemelerde bulunmuş, bazı tespitlerini; hem aylık yayınladığı Sur dergisi ve hem de iki ayda bir yayınladığı yayın kataloğunun “sektörümüz” bölümünde, paylaşmıştır.

Birikim ve tecrübelerini kaleme alırken, ihmal edilen yayıncının eğitimi ve konuşlanması konularını hep gündeminde tutmuş... Bunun bir göstergesi olarak, kitapların; yazılması, tasarımı, üretimi, dağıtımı ve satışı ile ilgili “Adım Adım Yayıncılık” kitabını yazmıştır. Neticede hedef olarak, “yayın odaklı stratejik bir araştırma merkezinin kurulması”nın önemini dillendirmeye çalışmıştır. Bu merkezin ürettiği güncel bilgilerle gerçekleşen Yayın Katalogları (Dijital sorgulaması dâhil) ile Kütüphane Kurma Servisi faaliyetlerini örnek olarak göstermiştir. Ancak hedeflediği bu merkezin, tekâmül ve kalıcılığını sağlama, diğer bir ifade ile hedeflediği stratejik bilgileri üretme ve istifadeye sunma imkânı bulamadığından, Türdav’daki görevinden ayrılmıştır. Ahmet Vural, 2012 Kasım ayından bu yana, yeni kitap çalışmaları ile meşgul olmaktadır.

ESERLERİ:
Adım Adım Yayıncılık kitabından başka; Fezada Bir İnsan (Tekâmülün Tahlil Romanı), Tekâmül Vardır, Tanrıların Arabaları Ne Demektir? Hava dünyası, Maneviyat dünyası, Arıların dünyası, Şekerin dünyası, Dindar Olmak Zorunda mıyız? Mutlu bir yaşam için Sonsuzluğu Sigortalamak, Mutlu bir yaşam için Düşünmek ve İnanmak gibi kitap ve broşürleri yayınlanmıştır.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Ahmet Vural Özgeçmişi

Ahmet Vural Hayatı

Sizde Ahmet Vural ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Ahmet Vural biyografisi 147 defa okunmuştur. [6916]