Sebahat Tuncel Kimdir ?

Sebahat Tuncel Biyografisi

Sebahat Tuncel Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Sebahat Tuncel : Sebahat Tuncel HDP İstanbul Milletvekili
1975 yılında Malatya'da doğdu. Mersin Üniversitesi Mut Meslek Yüksek Okulu Harita Kadastro programını bitirdi. Siyasete 1998'de HADEP kadın komisyonunda başladı. HADEP'in son kongresinde Esenler HADEP ilçe başkanlığına seçildi. HADEP kapatılınca, DEHAP İstanbul il başkanlığı kadın komisyonunda çalışmaya başladı. DTP kurucu üyeliği ile DTP MYK üyeliği yaptı. DTP Merkezi Kadın Meclisi Sözcüsü iken PKK terör örgütü üyeliği ve bölücülük suçlamasıyla tutuklandı. Dokuz aylık tutukluluğun ardından İstanbul 3. Bölge'den bağımsız milletvekili seçildi. 25 Temmuz 2007'de cezaevinden tahliye edildi. DTP'nin Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılmasından sonra siyaset yasağı getirilmeyen diğer DTP'li milletvekilleriyle birlikte BDP'ye üye oldu. Kürt kökenli Alevi. 27 Ekim 2013 tarihinde yapılan HDP Kongresi'nde Eş Genel Başkanı seçildi. Daha sonra bu görevini devretti.
HABER
ANNEDEN BDP'Lİ VEKİLE TOKAT
21 Mart 2012
Kızını, BDP’nin Nevruz yürüyüşünde gören anne sinir krizi geçirdi. Kanal D'de yayınlanan haberde, BDP'li vekillerin de katıldığı Kocaeli'deki korsan Nevruz gösterisinde, göstericilerin arasında kızını gören bir anne, kızını kurtarmak için BDP'li Sebahat Tuncel'i tokatladı. Sert darbeyle bir an sendeleyen Tuncel’in eliyle ağzının yanını kontrol ettiği görüldü.
HABER
Tuncel: Özerk Marmara talebimizdir
Akşam 27 Mayıs 2013
BAŞKENT’TEKİ Demokrasi ve Barış Konferansı’ndaki ikinci gününde konuşan BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel Özerk Marmara talepleri olduğunu söyledi.
KÜRTLERİN haklarının pazarlık yapılamayacağını söyleyen Tuncel, şöyle konuştu: Eşit koşullarda müzakere olur. Şimdi eşit koşullarda değiliz. Sayın Öcalan çok dar koşullarda bir sürece yön vermeye çalışıyor. Bunu kabul etmemeliyiz. Devlet ile Türkiye’de yaşayan halklar arasında bir hukuk oluşturmak için bu konferansı düzenledik. AKP hep iktidarda kalacakmış gibi düşünüyor. İşin garip tarafı biz de öyle düşünüyoruz. Hayır öyle olmayacak. AKP’yi iktidardan indirecek olan bizim ortak mücadelemizdir. Demokratik Özerk Kürdistan, Özerk Marmara, Demokratik Cumhuriyet bizim temel taleplerimizdir. O zaman bunun mücadelesini vereceğiz. Bundan sonraki süreci örgütlemek bizim açımızdan önemli. Bu ülkede yaşayacaksak o zaman istediğimiz gibi bir ülkede yaşayacağız.
HABER
HDP kongresinden notlar
Cizre Postası 27 Ekim 2013
HDP 1. Olağanüstü Kongresi'nde gidilen seçimde eş genel başkanlığa Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel seçildi. Binlerce kişinin katılımı ile gerçekleştirilirken, kongre renkli görüntülere de sahne oldu.
HDP'nin 1. Olağanüstü Kongresi, Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonunda gerçekleşti. Kongrede yapılan seçimde eş genel başkanlığa Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel seçildi.
Kongreden notlar ise şöyle:
* Sabahın erken saatlerinden itibaren illerden gelen onlarca otobüs kongrenin yapılacağı salona uzun bir kuyruk oluşturdu.
* Kongre salonuna HDP'nin kuruluş felsefesini ve hedeflerini içeren pankartlar asıldı.
* Kongrede LGBT bireylerin yoğun katılımı dikkat çekti.
* Kongreye yoğun uluslararası ilgi dikkat çekerken, uluslararası heyetler HDP yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirdi.
* Canlı olarak yayınlanan kongreyi 100'e yakın ulusal ve uluslararası basın kurumu izledi.
* Kongre salonunda sık sık PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posteri ile KCK bayrakları dalgalandırıldı.
* Salonun dışında delegelerin ve izleyicilerin yemek ihtiyaçlarını gidermesi için tezgahlar kuruldu.
* Kongreye katılan ODTÜ öğrencileri, kongre devam ederken salonun dışında ODTÜ'de yaşanan müdahaleleri protesto eden eylem gerçekleştirdi.
* Salonun tıka basa dolmasından dolayı çoğu yurttaş dışarıda kalırken, dışarıda bulunan yurttaşların kongreyi izlemesi için salonun dışına ekranlar ve ses sistemi kuruldu.
* Bölge illerinden kongreye gelen kadınlar, kongrede yöresel kıyafetleri ile ilgi odağı oldu.
* Kongre sonrasında Kardeş Türküler konseri ile kongreye katılanlar coştu.
* Kongreye Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya ve Yılmaz Güney'in eşi Fatoş Güney'de katılırken, yurttaşlar Kaya ve Güney'e yoğun ilgi gösterdi.
* Uzun yolculuktan gelen yurttaşların bazıları kongrenin yoğunluğuna dayanamayarak dışarıda bulunan çimlerde uyudu.
* Kongre başladığından itibaren içerde konuşmalar gerçekleştirilirken, gençler ise kongre bitimine kadar dışarıda halay çekti.
* Kongrede PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın mesajı büyük bir coşku ile okundu.
* Kongre katılımcıları arasından kadın katılımın yüksek olması dikkat çekti.
* Kongreye bölge illerinden gelen erkeklerinde şal û şepik giymeleri dikkat çekti.
* Kongreye BDP milletvekilleri yoğun ilgi gösterirken, Levent Tüzel, Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel'in salona girişinde ise kitle yoğun ilgi gösterdi.
* Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kongreye mesaj gönderirken, Erdoğan'ın mesajı kongrede okunmadı.
* Kongrede sık sık Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya, Kemal Pir, Mazlum Doğan ve Deniz Gezmiş vurgusu yapılırken salonda Pir, Doğan, Çayan, Kaypakkaya ve Gezmiş'e ait salonda hiçbir posterin yer almaması dikkat çekti.
* Kongrede Kürtçe, Türkçe ve Arapça'nın dışında 10 dil kullanıldı.
* Kongre girişinde polis araması yapılmazken, kongre salonunun bulunduğu alanda ve çevrede polis olmaması dikkat çekti.HABER
HDP Genel Başkanı Sabahat Tuncel
Milliyet 27 Ekim 2013
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 1. Olağanüstü Kongresi’nde parti eş genel başkanlığına Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü seçildi. Yasal düzenleme henüz yapılmadığı için Genel Başkan Sebahat Tuncel oldu.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Başkanlığına İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel seçildi. PM'ye seçilenlerin arasında HDP'ye geçen milletvekilleri Kürkçü, Önder ve Tüzel'in yanı sıra Ferhat Tunç, Mıgırdıç Margosyan, Fatoş Güney de yer alıyor.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 1. Olağanüstü Kongresi’nde parti eş genel başkanlığına Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü seçildi. Yasal düzenleme henüz yapılmadığı için Genel Başkan Sebahat Tuncel oldu.
74 delege ile yapılan seçimlerde, Parti Meclisi'ne asil üye seçilen 80 isimden bazıları şöyle:
"Ertuğrul Kürkçü, Emre Yalçın, Sırrı Süreyya Önder, Doğacan Yılmaz, Levent Tüzel, Ali Oruç, Ayhan Bilgen, Ferhat Tunç, Karabet Paylan, Gencay Gürsoy, Salman Kaya, Yavuz Önen, Mıgırdıç Margosyan, Erol Katırcıoğlu, Yurdusev Özsökmenler, Fatma Gök, Fatoş Güney, Hüda Kaya ve Remzi Altınpolat."
GENEL SEÇİMLERE TEK PARTİ
HDP yerel seçimlerde özellikle büyükşehirlere yoğunlaşırken, BDP doğu ve güneydoğuda rekabet edecek. Genel seçime ise HDP çatısı altında tek parti olarak girilecek. BDP yerel seçimden sonra kapatılarak birleşmiş olacak.
DEMİRTAŞ YOKTU
Gülten Kışanak, Pervin Buldan, Hasip Kaplan ve Sırrı Sakık gibi BDP'nin önde gelen tüm isimlerinin yer aldığı kongrede Selahattin Demirtaş'ın yokluğu dikkat çekti. Demirtaş'ın bir dizi görüşme için Amerika'ya gideceği duyuruldu.
İşte HDP’nin yeni yönetimi:
Genel Başkan: Sebahat Tuncel
Parti Meclisi Asil Üyeler:
Ertuğrul Kürkçü
Emre Yalçın
Sırrı Süreyya Önder
Doğacan Yılmaz
Levent Tüzel
Remzi Kozakçı
Ali Oruç
Mehdi Atilla
Zeynel Abidin Çeliktaş
Mehmet Doymaz
Ayhan Bilgen
Cem Terzi
Erdem Yörük
Ferhat Tunç Yoslun
Karabet Paylan
Gencay Gürsoy
Hacı Orman
İbrahim Sinemillioğlu
Mahmut Temizyürek
Özgür Müftüoğlu
Ragıp İncesağır
Salman Kaya
Sezai Temelli
Yavuz Önen
Müslüm Doğan
Hüseyin Yıldız
Ertuğrul Barka
Mıgırdıç Margosyan
Mehmet Elbistan
Vedi Aydın
Ender İrmek
Orhan Çelebi
Hüseyin Taka
Muzaffer Kaya
Kadir Akın
Mehmet Saltoğlu
Bülent Parmaksız
Erol Katırcıolu
Saruhhan Oluç
Pervin Oduncu
Yurdusev Özsökmenler
Ayşe Yağcı
Dağlar Çilingir
Can Memiş
Beyza Üstün
Mehmet Özadikli
Fatma Gök
Fatoş Güney
Gülfer Akkaya
Gülsüm Ağaoğlu
Hüda Kaya
Meryem Koray
Nazan Üstündağ
Nükhet Sirman
Sevda Bayramoğlu
Tamar Nalcı
Yasemin Özgün
Hatice Altınışık
Serap Hasibe Akpınar
Bircan Yorulmaz
Ferdane Sibel Erduman
Cevriye Aydın
Gürsel Şenşafak
Nurhayat Farimaz
Şükran Doğan
Birsen Kaya
Mukaddes Erdoğdu Çelik
Melis Tantan
Elif Gevez
Semra Uzunok
Sevgi Evren
Burcu Çiçek
Ayşe Akıncı
Bahar Şimşek
Sultan Özcan
Ayşin Hangül Sanverdi
Lezgin Altan
İnci Hekimoğlu
Aynur Seyrek
HABER
HDP MYK belirlendi
2 Kasım 2013
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 25 kişilik Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri belirlendi.
27 Ekim'de gerçekleştirilen büyük kongrede seçilen Parti Mecilisi (PM) üyeleri, parti genel merkezinde bir araya gelerek MYK üyelerini belirledi.
Buna göre MYK'da yer alan isimler şöyle:
"Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel, Ali Oruç, Hüseyin Taka, Kadir Akın, Saruhan Oluç, Ayhan Bilgen, Özgür Müftüoğlu, Sezai Temelli, Orhan Çelebi, Müslüm Doğan, Emre Yalçın, Yurdusev Özsekmenler, Bircan Yorulmaz, Şükran Doğan, Hatice Altınışık, Beyza Üstün, Hüda Kaya, Baha Şimşek, Nazan Üstündağ, İnci Hekimoğlu, Gülfer Akkaya, Melis Tantan."
HABER
Tuncel: CHP ile ittifak yapabiliriz
2 Aralık 2013
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı ve İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel CHP yerel seçimlerde yapılabilecek ittifak ile ilgili konuştu.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı ve İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel yerel seçimlere dair Hürriyet'ten Cansu Çamlıbel'e konuştu. Tuncel, HDP ile CHP arasındaki yerel seçim ittifakı söylentisinin arka planını anlattı.
CHP İLE İTTİFAK YAPABİLİRİZ
- CHP ile yerel seçim ittifakına açık mısınız, değil misiniz?
Seçime giden hiçbir parti 'Biz ittifaka karşıyız' demez. Ama nasıl ittifak yapacaksınız? Yerel yönetim anlayışımız ortaklaşmazsa bu iş zor. Kürtlerin hak ve özgürlük mücadelesine anlam vermeden bir ittifak kurabilir misiniz? Yani olur da daha önce SHP ile yaptığımız ittifakın sonucu ortada. Parti Meclisimizde bir kısım kesinlikle CHP ile ittifaka karşı, bir kısım da bunun nasıl olabileceğinin üzerinde duruyor. Bu eşbaşkan olarak sadece benim değil, HDP'nin bileşenlerinin vereceği karar. Bir teklif gelmiş değil, bizim böyle bir görüşme talebimiz de yok. Karşı taraftan gelirse değerlendiririz. Ama bunun açık ve şeffaf olması bizim açımızdan önemli. Gizli saklı yapılacak bir görüşmeyi kabul etmeyiz. İttifakın gizlisi olmaz.HABER
HDP'den Ermeni Soykırımı teklifi!
27 Kasım 2014
HDP İstanbul milletvekili Sabahat Tuncel, TBMM'ye çok tartışılacak “Ermeni Soykırımı için özür dilensin" teklifi sundu.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Sebahat Tuncel Özgeçmişi

Sebahat Tuncel Hayatı

Sizde Sebahat Tuncel ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Sebahat Tuncel biyografisi 366 defa okunmuştur. [5724]